Топ-10 українських кінопрем'єр 2016 року.
Антон Філатов, "Дзеркало тижня"
У держбюджеті на 2016-й передбачається 271 млн. грн. на потреби українського кіно (просили 600 млн., але де ж їх узяти?) Тішить, що багато давно запущених картин у 2016-му все-таки доберуться до широких екранів. І трохи засмучує, що в сукупному репертуарному чарті менше, ніж хотілося б, кінопроектів, розрахованих на масову аудиторію. Змагатися з голлівудськими блокбастерами, звісно, безглуздо. Та, оскільки кіно все-таки мистецтво масове, слід пам'ятати і про заповнюваність кінотеатральних залів на вітчизняних прем'єрах.
Серед цих фільмів - стрічки учасників Сценарної Майстерні Володимир Тихого, Дмитра Томашпольського й Альони Дем'яненко, а також документальна картина про неправедно засудженого в Росії режисера й сценариста Олега Сенцова...
"ПОЛОН"
Фільм режисера Анатолія Матешка був представлений ще 14 липня 2015 року на Одеському кінофестивалі. Жанр — військовий хорор. У головних ролях — Володимир Горянський, Остап Ступка, Дмитро Суржиков, Лариса Руснак. Сюжет: у зону АТО по синів-заручників приїжджає вчитель хімії. Потрапивши в середовище бойовиків, цей учитель перетворюється на ката-садиста і отримує позивний "Хімік". Ця роль виявилася вдалою для Володимира Горянського, чию метаморфозу мають оцінити глядачі та критики.
За словами режисера, картину зняли за тиждень. Правда, перед цим довго репетирували. Зйомки відбувалися за 20 км від Києва. Деяких цінителів уже нажахали окремі натуралістичні сцени у стрічці.
Прокат — із 4 лютого.
"РОСІЙСЬКИЙ ДЯТЕЛ"
Документальний проект, який об'єднав зусилля трьох країн — України, США, Британії. Режисер — Чед Грасія (він же продюсер і сценарист).
В основі фільму — суб'єктивне розслідування джерел Чорнобильської катастрофи Федором Александровичем. Це реальна людина, театральний художник, продовжувач знаменитої київської творчої династії.
Стрічку вже побачили деякі глядачі й фахівці в кількох країнах. Критик The Guardian позитивно оцінив фільм, зауваживши, що "в Україні все ще триває війна".
Глядачу вирішувати — приймати чи не приймати чорнобильські версії пана Александровича. Але, безперечно, прислухатися до нього слід.
Прокат — із 28 січня.
"БРАНЦІ"
Ще один документальний проект — від режисера Володимира Тихого. Головний герой його фільму шукає чоловіка, якого він же колись взяв у полон у Жовтневому палаці під час трагічних подій 2014 року.
Автори фільму пропонують чесний погляд на недавні реальні сюжети нашої новітньої історії. Можливо, цей фільм допоможе багатьом дізнатися правду: хто ж стоїть за розстрілами українців у центрі столиці?
Прокат — із 25 лютого.
"НІЧ СВЯТОГО ВАЛЕНТИНА"
Герої чотирьох кіноновел, об'єднаних в одній картині, розкажуть про властивості пристрасті, про ніжне й нерозважливе кохання.
Режисер — Карп Якін. У головній ролі — Кирило Кяро, багатьом відомий як "нюхач" в однойменному популярному серіалі.
Карп Якін як режисер цього проекту — очевидний художній вимисел і гра в піддавки. Оскільки схожий персонаж задіяний у знаменитій гайдаївській комедії "Іван Васильович змінює професію". Михайло Пуговкін і зіграв комизливого кінорежисера. Зважаючи на все, ближче до прем'єри дізнаємося, хто ж із українських кінорежисерів ховається під маскою "Якіна".
А ось ім'я та прізвище продюсера відомі — Жилвінас Науйокас. Це прізвище дає підстави деяким слідопитам вважати, що очікується римейк литовської картини "День святого Валентина".
Прокат — із 11 лютого.
"СЕЛФІ-ПАТІ"
Режисер — Любомир Левицький ("Тіні незабутих предків", "Ломбард"). Жанр — молодіжна комедія в американському дусі. Якщо вірити анонсам, очікується захоплива історія чотирьох друзів-студентів, яких після бурхливої вечірки поліція обвинуватила... в убивстві загадкового карлика.
В одному з інтерв'ю режисер казав:
— Я люблю комедії! Бачу настрій молоді: у повітрі прямо витають "електрозаряди". Люди втомилися від гнітючої атмосфери, і їм хочеться хорошої комедії. Якщо в новинах багато війни, то в кіно ми маємо показувати комедії.
Прокат — із 31 березня.
"КАЗКА СТАРОГО МЕЛЬНИКА"
Цю картину багато хто чекав ще торік. Але проблеми з фінансуванням змістили прем'єрні терміни. Дитячий фільм режисера Олександра Ітигілова (молодшого) практично на 100% профінансувало Держкіно України — близько 18 млн. грн. Проте й цих грошей виявилося замало, потрібно було додатково 5,6 млн.
Юним українським глядачам припасено історію таких самих юних Христини та Миколки, які борються з песиголовцями та повітрулями, природно, перемагаючи зло.
Крім молодих дарувань, картина обзавелася потужним дорослим зоряним лобі: Ада Роговцева, Ірма Вітовська, Наталя Сумська, Остап Ступка, Євген Нищук, Олексій Вертинський, Володимир Горянський.
Прем'єра (приблизно) — квітень-травень.
"МОЯ БАБУСЯ ФАННІ КАПЛАН"
Епізоди життя однієї колись знаменитої дами — Фанні Каплан, — обвинуваченої у спробі вбивства "вождя світового пролетаріату" Володимира Леніна. Режисер — Альона Дем'яненко, сценарист — Дмитро Томашпольський. Зйомки відбувалися в Києві та Одесі, неодноразово перериваючись через фінансові проблеми.
У головних ролях — Катерина Молчанова, Мирослав Слабошпицький. Одну з останніх ролей зіграв у цьому фільмі відомий російський актор Олексій Девотченко.
Прокат — терміни уточнюються.
"МИКИТА КОЖУМ'ЯКА"
Повнометражний український мультфільм від компанії UFD. Як кажуть обізнані люди, цей мультик давно позаочі називають "кінодовгобудом". Його концепція неодноразово змінювалася (відповідно до вітрів часу), змінювалися й режисери. Що побачимо в підсумку? Принаймні потішні пригоди Микити — сина богатиря Кирила Кожум'яки. Юнак не вдався в батька м'язами, зате явно характером вийшов.
Коли проект тільки подавався на конкурс у Держкіно, автори оцінили майбутнє дітище в 4 млн. грн. Яка остаточна бюджетна цифра — наразі невідомо.
Прокат — терміни уточнюються.
"ПРОЦЕС"
Це не екранізація знаменитого роману Франца Кафки, а документальний фільм. Його робоча назва — "Визволити Олега Сенцова". Аскольд Куров (Росія) і Андрій Литвиненко (Україна) досконало й докладно задокументували історію режисера Олега Сенцова, якого викрали з Криму, вивезли в РФ, а там засудили на 20 років колонії суворого режиму...
Прокат — терміни уточнюються.
"ПОЛІНА"
Фільм від режисера Оліаса Барко закінчили знімати наприкінці минулого року. У 2016-му ця стрічка, зважаючи на все, вирушить на різні фестивалі, а потім з'явиться й на широких екранах.
Це спільна продукція України, Бельгії, Франції. Жанр — пригодницьке сімейне фентезі. Бюджет — близько 2 млн. євро. Головну роль зіграла юна українка Поліна Печененко.
Цікаво, що до роботи над проектом підключився Тьєррі Арбогаст, відомий оператор, володар "Сезара", один із соратників Люка Бессона. Зірка проекту — француженка Віржині Ледуайєн, одна з улюблених акторок Франсуа Озона.
Прокат — терміни уточнюються.