Синопсис документально фільму про поета Павла Гірника
1. Пролог
Із затемнення.
Голос за кадром читає уривок з неопублікованого твору Павла ГІРНИКА “Сірко. Поема”.
...Я кошовий. Громада обирала.
Не відречусь. Такі мої борги.
Що сам на сам -
того, напевно, мало
аби були достойні вороги
а так нема з ким кия шанувати, -
якесь невіря, дике і чуже.
Стоять вози. Мовчать гармати.
Жінки і діти плачуть в неживе.
Та треба йти. Нужда закон знімає.
Наопашки, наголо — й пішов...
Ранок в селі. Дорога. Бачимо спину чоловіка, який іде сільською дорогою. Обличчя: Павло ГІРНИК.
Початковий титр: СІРКО.ПОЕМА
Світлина: Сергій Прищепа
2. Побут
Камера фіксує не хитрий побут сільського жителя. Павло неквапливо порається по господарстві. Уривки фраз, асоціативні монологи малюють загальну картину особистості Гірника.
Інтерв'ю, ВИСОКИЙ ЗАМОК (для характеристики персонажу).
Павло Гірник:
...Я живу серед своїх людей, саджу і сапаю бараболю, допомагаю бабі старенькій носити воду. І це не тому, що мушу. Так само, як баба, коли тільки світає, несе мені банку молока, хоч ходити не може...
...Мій побут такий, що мені вистачає кромки хліба і дрібки солі. Не заздрю тим, хто має дві кромки хліба і чотири дрібки солі. Часом любив би з'їсти червоної ікри, але... треба ставити гроші за ніщо — не буде ніколи показного їдла. Все, що в мене є завжди на столі.
... Є випробування вогнем, водою й мідними трубами. Мідні труби — це слава. Це найважче випробовування, бо слава — це спокуса...
Інтерв'ю, ГАЗЕТА Є
Павло Гірник:
... Все, що мені потрібно для того, щоб дожити віку, в мене є. Тепла, мов гніздечко хата, чиста вода в криниці, сімдесят соток землі, сад яблуневий. Чого ще хотіти? Якщо в погребі є картопля і тепло в руку — можна жити...
Поступово спливають факти біографії Павла ГІРНИКА.
1989-1991 роки. Формування України. Боротьба за незалежність. Павло активний учасник організації Народного Руху України. Голодні протести. Спогади. Розчарування. Злам.
З інтерв'ю, ГАЗЕТА Є
...тоді була лише ілюзія, що наша групка, а спочатку в Рухові було 18 чоловік, зможе подолати могутню систему. Просто тоді все готувала сама партія, розуміючи, що далі вона буде очолювати країну, та тепер через гроші. Тобто, тоді була ілюзія боротьби і певна революційна романтика...
Зараз Павло Гірник проживає в селі Садове, Деражнянського району, Хмельницької області. “Сільський побут він спрощує до жорстокого(цитата з матеріалу СЕРГІЯ ПРИЩЕПИ, журналіста). Мобільний телефон — єдиний засіб зв'язку одинака з нерозумним світом”.
Лауреат Шевченківської премії. Отримав її з рук Віктора Ющенка в 2009 році, за збірку поезій, які писав протягом 30 років. Частину грошей віддав на побудову церкви в селі у якому народився - Берегелі. Приблизно тоді ж придбав будинок у Садовому, в якому проживає зі своє музою-дружиною.
“Живемо з нею в одній кімнаті, де все разом; і ванна, і туалет, і кухня, і ми у двох, а я ще й там курю...” - говорить Гірник в одному інтерв'ю.
Павло Гірник читає свої вірші.
Розмови з дружиною.
Село.
Все створює картину підсумку життя поета, який пише вже й не так часто. Поезії, які злітають з його вуст стають ілюстраціями його відчуження, втечі від надмірного людського ока.
Камера всюди іде за ним, то пропускаючи вперед, то навпаки випереджаючи його.
Світлина: Сергій Прищепа
3. Поема...
Те, про що говорить Павло Гірник підтверджують інтерв'юери (культурні діячі, друзі, знайомі, родичі, односельчани). Вони характеризують особистість поета зі сторони, малюючи грубими мазками картину того ким він є. Таким чином зіштовхуються: минуле
(те ким він був, як жив) і, сьогодення (жорсткий побут, відчуження від людей і їх не розуміння).
Загалом фільм являє собою документальний нарис одного дня із життя справжнього живого класика, поета, послідовника традицій Тараса Григоровича Шевченка, який фактично доживає свій вік у злиднях, при чому зловживає спиртними напоями.
Ми прослідкуємо за Павлом протягом одного дня (зранку до вечора). Фільм починається зі світанку... закінчується вночі коли Гірник вимикає в кімнаті світло перед сном.
Квітень 2012 року. Стара Синява