КІНОНІЯ (Угорці та кіно)
Сценарій документального фільму
Кадр із фільму угорського кінорежисера Іштвана Сабо «Полковник Редль», що заснований на реальній біографії й розгортає трагічну історію українця (русина) в передчутті розпаду Австро-Угорської імперії
Коментарі
"Без духовного тла. Що відбувається в угорському кінематографі" - про певні процеси в угорському кінематографі можна прочитати у статті Івана Форґача, угорського ж кінознавця, що дописує до московського часопису "Искусство кино".
Власне, ось ця публікація у першому числі ИК за 2013 рік:
http://kinoart.ru/archive/2013/01/bez-dukhovnogo-f
ona-chto-proiskhodit-v-vengerskom-kino
Коли знайомишся з ідеєю, із задумом документального фільму про кінематограф іншої країни, мимоволі постає питання: чому? – чому автор ідеї хоче зробити кіно про те, про що слід чекати кіна від самих, у нашому випадку, угорців?
Гадаю, відповідей на таке питання, певне, може бути декілька. Я спробую передбачити лиш одну й пофантазувати навколо неї…
Отже, автор ідеї, що він закоханий в угорське кіно, угорську культуру й назагал Угорщину (а це відчувається з тексту, і це просто чудово, бо без справжнього захоплення навряд чи справжнє кіно може народитися) вивчив угорську документалістику й нічого подібного не знайшов. Себто не створено фільму, який би історію укрського кіна ось так всеосяжно розповів на екрані. Ну, й автор із цим змиритися не може))
Я особисто не знаю, є подібний фільм, а чи його нема. Скажімо, такого одного фільму про український кінематограф (від царя КіноГороха й до сьогодні) теж нема. Є досить багато фільмів про українську кіноісторію, але про окремі її періоди, про окремих кінематографістів тощо. Воно й зрозуміло – ця сама історія достатньо багата, в один фільм тільки нікому не потрібною скоромовкою можна всі події втиснути. Багата й історія кіна угорського, що видно (й для того, хто не знає) з пропонованого авторського тексту.
Тож тут принагідно народжується запитання: це має бути серіал? Якщо серіал, то скільки серій?
І ще питання: хто може в Україні фінансово підтримати виробництво такого масштабного фільму (та й просто фільму) про історію й сьогодення угорського кінематографа? Гадаю, питання не з найостанніших, якщо справді замірятися на реалізацію фільмового проекту.
Відповідь може бути й такою: попрохати грошей в угорської держави чи котрогось з угорських телеканалів, який би потім цей фільм в Угорщині демонстрував. Можливо, й так, але навряд чи дадуть – подумають, а чому це українці хочуть знімати про наше кіно на наші гроші, хіба ми самі не можемо про своє улюблене кіно подібну стрічку зафільмувати?
Добре, є підваріант: сценарій український, якщо самі угорці не здатні)), а режисер, оператор та ін. – угорці. Ну, нічого неможливого у цьому світі нема, та все ж – наскільки це реально, та знову ж хоча б через попередні міркування; й не тільки через них.
І тут терпець автора ідеї й тексту вривається, й автор каже: та чому мова про можливості реалізації, а не про сам сценарій?!
Зі сценарієм, на жаль, проблеми. Його ще треба написати. Адже, окрім власне дуже пунктирного сценарного ходу з кінопригодами Габора, вся решта тексту – це фактично кінознавча, кіноісторична розвідка. Якою ж має бути драматургія майбутньої стрічки на погляд автора ідеї-сценариста, з пропонованого тексту наразі не зрозуміло.
Отже, треба писати сценарій. Найліпше – вкупі з майбутнім режисером. А якщо буде режисер, то, певне, прояснятимуться відповіді й на супутні творчі та виробничого плану питання, що для кінематографа завжди важливо, бо таке це мистецтво))…
Олексію, Ви питалися: чому саме вдячний за Корду? Тому що він один з найулюбленіших моїх режисерів!)))
Дякую за розгляд мого матеріалу. Я вважав його напівзавершеним, але зараз розумію, що треба брати до уваги ваші коментарі і думати про драматургію...Оскільки я зайшов в кут, то вихід вирішив шукати в самій Угорщині. Треба поїхати туди і поспілкуватись з деякими героями мого кіна (бо я хочу бути в ньому режисером). Якщо вдасться це зробити - успіх гарантований)
Написав Олексій Уманський , 09:39 01.03.2013