53 кінофестиваль «Молодість» тривав від 26 жовтня до 3 листопада. Різні журі визначили різних лавреатів.
Ґран-прі отримала стрічка «Медовий місяць» режисерки Жанни Озірної (Україна, 2024).
«Захоплюючі промені світла, що проникають до маленької квартирки. Надзвичайні актори, які розкривають глибинні людські почуття, і разом з тим, звуки, що долинають з-за кадру. Пронизлива, чутлива історія кохання, що звучить на фоні моторошних вибухів», — каже про фільм голова журі, режисер Мохаммад Расулоф.
Стрічка отримала «Скіфського оленя» та 5 тисяч доларів винагороди.
Найкращим фільмом Міжнародного конкурсу стала стрічка «Все, що ми уявляємо як світло» режисерки Паял Кападії (Франція, Індія, Нідерланди, Люксембург, 2024). Фільм отримав «Скіфського оленя» та приз 2 тисячі доларів.
Спеціальну відзнаку Міжнародного конкурсу отримав фільм «Новий рік, що так і не настав» режисера Богдана Мурешану (Румунія, Сербія, 2024).
«Ми зворушені фільмом про тоталітарну систему і те, як вона намагається ламати та дегуманізувати людей. В опорі героїв цієї стрічки є багато надії», – зазначили в журі.
Найкращим короткометражним фільмом Міжнародного конкурсу, володарем «Скіфського оленя» та премії 2 тисячі доларів стала стрічка «Ми хочемо жити тут» режисерки Александріни Туркан (Ураїна, 2023).
«Ми дуже емоційно привʼязалися до героїв цього фільму. Ця історія про дітей, які пережили тижні окупації. У кожного з них свої погляди й інтереси, але їх обʼєднує спільне бажання жити у вільній та незалежній Україні», – повідомили зі сцени журі.
Найкращим студентським фільмом Міжнародного конкурсу стали картини «Як метелик» режисерки Іріс Ґершон Наґар (Ізраїль, 2023) та «Бася: Три короткі історії» режисера Матеуша Петрака (Польща, 2023).
«Нам пощастило відкрити для себе два фільми, які певним чином пов’язані. Один – є портретом літньої жінки, яка готується до прощання з життям. Вона ще сповнена життєвої енергії, але водночас усвідомлює свій вік і ділиться цим усвідомленням з іншими. Другий фільм розповідає про літнього чоловіка, який не готовий відпустити життя. Він – гіпі, загублений у часі, як метелик. Його дочка створила ніжний портрет свого батька, а також непрямий портрет своєї матері.
Обидва фільми пропонують альтернативні погляди на процес старіння. Водночас обидві роботи є напрочуд милими портретами двох людей. Тому ми вирішили розділити нагороду», – йдеться у зверненні журі.
Переможці отримали «Скіфського оленя» та грошову винагороду 2 тисячі доларів.
Спеціальну відзнаку Міжнародного конкурсу студентського кіно отримали також два фільми. «Хаос, який лишився позаду» режисера Нікоса Коліукоса (Греція, 2023):
«Ми були вражені емоційною подорожжю через інтимні та складні стосунки між батьком і дочкою. Режисер занурив нас у цю історію та змусив уболівати за персонажа з перших хвилин фільму», – повідомили журі.
Другий — «Антологія річкової риби», режисерка Вєєра Ланпінпаа (Фінляндія, 2024):
«Чудова концепція, гумор, професійне виконання та глибоке розуміння форми короткометражного фільму у стрічці, де співочі риби в супермаркеті розповідають нам про світ, у якому ми живемо».
Приз глядацьких симпатій та «Скіфського оленя» отримав фільм «Мовчання устриць» режисера Маркоса Піментеля (Бразилія, 2024). На фестивалі відбулась міжнародна прем’єра стрічки.
Переможцем документального конкурсу стала стрічка «Квіти України» режисерки Аделіни Борець (Польща, Україна, 2024). У своєму звернені журі конкурсу зазначають:
«Обирати переможця серед багатьох чудових фільмів про складну й неймовірну реальність, у якій ми живемо, було непросто. Та серед учасників був один фільм, який зміг обʼєднати усі якості документального кіно. Він розповідає історію, яка показує всю красу нашого існування і небезпеки, які нам потрібно подолати, щоб ця краса не перетворилася на жахіття. Головна героїня цього фільму має сміливість, бойовий дух та вміння берегти красу живою попри всі жахи війни».
Стрічка «Квіти України» отримала «Скіфського оленя» та грошову винагороду 2 тисячі доларів.
Спеціальною відзнакою документального конкурсу нагородили дві стрічки: «Проти вітру» режисерки Вані Тернер (Греція, 2024) та «Що тобі вчора снилось, Параджанов?» режисера Фараза Фешаракі (Німеччина, 2024).
Про фільм «Проти вітру» журі зазначило:
«Щоб бути переможницею, треба прагнути не лише медалей, а справедливості. Для перемоги потрібна воля, але потрібна сміливість, щоб вийти проти переважаючого противника. За красивими декораціями ховаються жахливі історії. Ця історія про волю до справедливості очима героїні, розказана з повагою до її життя та почуттів.
Ми бачимо як багато болю проживає людина, яка зазнала абʼюзу, перш ніж травма залишається в минулому. І як безумовна любов та підтримка перетворюють пекло на рай. Перегони завершуються перемогою справедливості й це вказує шлях для інших».
Про «Що тобі вчора снилось, Параджанов?»:
«Ти мене любиш? Це просте питання лунає під час відеодзвінка з поганим звʼязком. Ми ледве бачимо зображення, але розуміємо, яка динаміка панує в розділеній політикою родині. Гумор і прихована критика додають стрічці тепла та глибини, а розумний, відкритий фінал демонструє зрілість авторів у створенні першого повного метру».
Фільм «Переможці» режисерки Золеен Юсеф (Німеччина, 2024) став переможцем програми TEEN SCREEN. Стрічка отримала премію 2 тисячі доларів.
Спеціальною відзнакою програми TEEN SCREEN відзначили дві стрічки:
«Маленька Джо та старий» режисера Патріса Сове (Канада, 2024) — за операторську роботу;
«Джіна» режисерки Ульріке Кофлер (Австрія, 2024) — за акторську гру.
Переможцями національного конкурсу короткометражних фільмів стала стрічка «Лелеки завжди повертаються додому» режисерки Ґали Козютинської (Україна, 2023).
«За щемку сміливість приватного», – зазначило журі.
Режисерка отримала «Скіфського оленя» та 80 тисяч гривень.
Спеціальною відзнакою національного конкурсу короткометражних фільмів було нагороджено:
«Додаткові сцени» режисерів Романа Хімея та Яреми Малащука (Україна, 2024) – «за дослідження нової дійсності через експериментальний підхід у роботі з актором».
«Територія дитинства» режисерки Марини Шкрабалюк (Україна, 2024) – «за невинність і ніжність, що переживуть смерть і темряву».
Спеціальну відзнаку отримав фільм «Відеокамера sony dcr-trv265e digital8» режисера Геника Заяця (Україна, 2024).
«За експериментально-бунтівну форму, в основі якої лежать роздуми про сутність відео й камери та влучне культурологічне спостереження за еволюцією українського суспільства з початку 2000-х і до сьогодні» — зазначили члени журі.