Білоруський гурт «Ляпіс Трубєцкой» презентував новий кліп на пісню «Не бути худобою», створений українським творчим товариством «Бюро»; режисер кліпу Олександр Стеколенко, що також фільмував кліпи гурту «Я вірю» та «Принцеса», продюсером усіх трьох виступив Денис Лущик. Серед виконавців у прикметній і виразній ролі неґативного персонажа подибуємо Олексія Сахалтуєва, одного з найавторитетніших українських кінознавців, редактора компанії Film UA.
«Не бути худобою» – перша в історії гурту пісня, написана на вірші іншого автора – класика білоруської поезії Янки Купали.
Знятий у Києві, на базі кіностудії ім. Олександра Довженка, кліп витримано в стилістиці народовських соціалістичних рухів кінця XIX - початку ХХ сторіч. В новому відео музиканти гурту з'являються в образах людей того часу - робітників, селян, різночинців - на тлі забороненого Лукашенком біло-червоного прапора Білоруської Народної республіки 1918 року і гербу часів Великого князівства Литовського "Погоня".
"Ляпіс" в останніх альбомах завжди віддавав шану соціальній тематиці, спрямованій проти світу споживання, а тут гурт іще й звернувся до традиції білоруських і українських інтелігентських рухів – соціал-демократичних із національним ухилом, які призвели до створення БНР і УНР.
Янка Купала – аналог наших Лесі Українки та Івана Франка. Націонал-демократ, опонент царату, романтик, співець БНР, якого радянська влада потім перетворила на співця класової боротьби.
Вірш Купали 1908 року "Хто ты гэткi?" лідер рок-гурту Сергій Міхалок раніше читав на концертах у перервах між піснями, а потім поклав на музику.
"Довго не міг підступитися до цього вірша, адже в кількох рядках тут закладено епос та історію цілого народу, - розповів Міхалок. - Мене вразило, що вірші, написані багато років тому, які були на злобу дня ще тоді, й сьогодні звучать дуже актуально. Цікаво, що Купала може підказати всім білорусам, що робити і як жити тут і зараз - і то краще, ніж будь-які промови сучасних політиків".
Ньюанс зйомок: на початку в кадрі з'являється сучасна "Рабочая газета" - колишній друкований орган ЦК Компартії УРСР.
Інші пісні білоруською:
"Ляпіси" свідомо змінили назву пісні з "Хто ты гэткi?" на "Не быць скотам".
Текст пісні:
Хто ты гэткі? — Свой, тутэйшы.
Чаго хочаш? — Долі лепшай.
Якой долі? — Хлеба, солі.
А што болей? — Зямлі, волі.
Дзе радзіўся? — Ў сваёй вёсцы .
Дзе хрысціўся? — Пры дарожцы.
Чым асвенчан? — Кроўю, потам.
Чым быць хочаш? — Не быць скотам.
(1908)
Олександр Стеколенко на знімальному майданчику
Нагадаємо, у жовтні 2010 року в Києві відкрили пам'ятник Уладзіміру Караткєвічу - засновнику жанру історичного детективу в Білорусі.
«Історична правда» і власна інформація СМ