Синопсис сценарію повнометражного ігрового фільму присвячений учасникам національно-визвольної боротьби другої половини ХХ століття. За мотивами документальної повісті Івана Губки.
Жанр – героїчна драма.
Місце дії – села, база УПА, конспіративні квартири, криївки, слідча тюрма НКВД (КГБ), психіатрична лікарня.
Натура – зимові, осінні, літні українські краєвиди, ліс.
Головні дійові особи – підпільниця Софія Лагодич (реальна історична особа), бойовик “Мар’ян”, слідчий НКВД (КГБ) Кравцов, головний лікар психлікарні Москаленко. Усі – особистості нерядові, сильні, вольові.
Суть історії – багаторічна, упродовж двадцяти років, боротьба національно-свідомої людини проти загарбницької тоталітарної машини і перемога над нею. Та обставина, що перемогу над системою здобуває жінка, додає цій історії особливої переконливості і зворушливості.
Інтрига. Наша героїня, потрапивши в руки МГБ, незважаючи на жахливі тортури, відмовляється назвати не тільки товаришів по зброї, а навіть і своє власне ім’я та прізвище. Причина – присяга, яку вона склала перед Богом і Україною, що ні за яких умов не буде співпрацювати з ворогом.
Оточення головних дійових осіб: хворі у психіатричній лікарні, бійці підпілля , дівчата-зв’язкові, медперсонал, конвоїри, господарі конспіративних квартир – яскраві, колоритні персонажі, які кожен по-своєму доповнюють картину національно-визвольної боротьби і умов, в яких вона точилася.
Музичне оформлення фільму - на основі стрілецької пісенної творчості у стилістиці романтичної піднесеності.
Софія Лагодич з юних літ була учасницею підпільної боротьби спочатку проти німців , а відтак і проти радянського режиму. Поступово зростала її вага, впливи у підпіллі і, відповідно, поінформованість. На момент її арешту зі зброєю в руках вона була людиною, яка знала надзвичайно багато, і її зрада могла б завдати підпіллю непоправної шкоди. Героїзм Софії в тому, що вона взагалі відмовилася давати будь-які свідчення, погодившись назвати тільки своє підпільне псевдо “Ліда”. Вона пройде через весь фільм під цим псевдонімом і тільки в самому кінці автори титром повідомлять справжнє ім’я героїні.
Вона зберігатиме свою таємницю і відомі їй таємниці підпілля упродовж майже чотирьох десятиліть. За цей час Софія витримала катування й допити у слідчій тюрмі НКВД (КГБ), примусове “лікування” у психлікарні. І не тільки витримала, вона здобула перемогу над своїми катами, над тоталітарною системою. А багатьом людям, зокрема, головному лікареві психлікарні, відкрила очі на сенс і героїку визвольної боротьби і перетворила його на свого таємного союзника. Історія життя героїні і, відповідно, сюжет фільму, наповнені глибинним драматизмом, гострими сюжетними поворотами, будуть хорошим прикладом для молоді, якій випало щастя розбудовувати незалежну Україну.