втілене

  • «Кров’янка»

    Короткометражний ігровий фільм режисера й сценариста Аркадія Непиталюка «Кров’янка» (2016) за однойменним сценарієм…

  • «Сказ»

    Короткометражний ігровий фільм режисерки й сценаристки Марисі Нікітюк та співсценариста Дмитра Сухолиткого-Собчука «Сказ» (2016) за однойменним сценарієм…

  • «Перед виборами»

    Короткометражний ігровий фільм режисера Володимира Адамчо «Перед виборами» (2016) за однойменним сценарієм Олександра Геревича…

Анна Купінська

Два роки тому британець Ґай Річі повернув вже згаслий інтерес до своєї персони фільмом "Шерлок Холмс", в якому докорінно переосмислив оповідання свого співвітчизника сера Артура Конан Дойла. Цей кінорежисер все життя знімав по-новаторському динамічні, композиційно складні та брутальні бандитські комедії, проте цього разу його режисерський талант несподівано прислужився картині про приватного слідця, який бореться зі злочинністю.

У його викладі поважні оповідання про Шерлока Холмса перетворилися на гостросюжетний бойовик, в якому калейдоскопічна зміна подій аж ніяк не псувала насолоди від класичного дедуктивного методу.

Герої Річі завше жили у якомусь власному, автономному від усіх світі, і ця замкнутість найповніше виразилася у "Шерлокові Холмсі", знятому в стилізованій під вікторіанську естетиці. Іще одна причина успіху цього фільму – феноменально злагоджений дует акторів Роберта Дауні-молодшого та Джада Лоу, які бездоганно виглядали у запропонованих обставинах.

"Шерлок Холмс. Гра тіней", що від 30 грудня в українському прокаті, як і будь-який сиквел, був знятий за принципом – "краще, вище, сильніше", тож усі знахідки першого фільму тут були використані із потроєною силою.

Шерлок став іще спритнішим, їхні стосунки із Ватсоном - ще більш напруженими, злочинців побільшало, а головний Негідник взагалі виявився правдивим генієм. Герої нарешті вибралися із Британії і поїздили Європою, використовуючи усе можливе розмаїття наземних транспортних засобів того часу. Навіть зброя у картині із банальних револьверів перетворилася на вражаючі німецькі "вундреваффен".

Дія стрічки розпочинається із того, що Ватсон готується до весілля із коханою Мері, а Холмс тим часом розплутує хитросплетіння злочинів професора Моріарті – неперевершеного математика і стратега.

У Європі неспокійно через вибухи, влаштовані анархістами, проте Холмс вважає, що політичні фанатики лише пішаки у чужій шаховій грі. А після того, як люди професора вчиняють невдалий замах на Ватсона та його молоду дружину, друзям доводиться спільно вступити до бою із Моріарті. Вони ще не знають, що від успіху цієї справи залежить доля європейської цивілізації.

Серед нових персонажів буде харизматичний брат Шерлока Майкрофт (Стівен Фрай), красуня-ворожка (Нумі Рапас, яка зіграла Лісбет Саландер у трилогії "Міленіум"), цілий циганський табір, сам професор Моріарті (Джаред Гарріс) та невелика армія його прибічників.

Також з’являться персонажі і з першої частини, зокрема, Ірен Адлер. Така кількість героїв та подій, пов’язаних із ними, перетворює першу третину картини на суцільну кашу, в якій годі бодай щось зрозуміти. Зате потім стрічка вирівнюється і ми нарешті бачимо лінійний розвиток подій.

Як і у попередній частині, режисер бавиться із темпоритмом та рапідами, а також нещадно експлуатує прийом із "прогнозуванням" бійки, який повсякчас допомагає Шерлоку перемагати ворогів. І якщо перший фільм був все-таки більше зосереджений на механіці розслідування, то другий – це суцільна біганина, стрілянина та вибухи, які зняті дуже видовищно та майстерно.

Основний драматургічний акцент фільму зроблено на непростих взаєминах Холмса і Ватсона, які раптом набули легкого гомосексуального забарвлення. Взагалі, непристойних жартів у фільмі не бракує, та й Холмс нікуди не подів свій цинізм. Йому компанію склав ще й брат Майкрофт, який стараннями Стівена Фрая став нагадувати героя п’єс Оскара Вайлда.    

Зрештою, "Шерлок Холмс" у продовжені істотно не додав у якості, проте, цілком очевидно, що творці фільму ні за що не відпустять із рук золоту жилу і зніматимуть все нові й нові продовження. Знамениті франшизи останнього десятиліття вже закінчилися (як "Гаррі Поттер"), або ж добігають свого логічного кінця (як "Пірати Карибського моря").

Тож дуже ймовірно, що наступне десятиліття ми проведемо у компанії Шерлока Холмса, доктора Ватсона та їхніх супротивників.

УП. Життя, 30.12.2011

Коментарі