втілене

  • «Кров’янка»

    Короткометражний ігровий фільм режисера й сценариста Аркадія Непиталюка «Кров’янка» (2016) за однойменним сценарієм…

  • «Сказ»

    Короткометражний ігровий фільм режисерки й сценаристки Марисі Нікітюк та співсценариста Дмитра Сухолиткого-Собчука «Сказ» (2016) за однойменним сценарієм…

  • «Перед виборами»

    Короткометражний ігровий фільм режисера Володимира Адамчо «Перед виборами» (2016) за однойменним сценарієм Олександра Геревича…

Передмова

За часів відсутності комп’ютерів усі сценарії набивалися на друкарській машинці, але й тоді існував стандарт їх форматування. Щоправда, йшлося не про точні розміри (бо яка точність може бути на друкарській машинці?), а про «приблизні»: «приблизно 3,5 дюйма від лівого краю сторінки», «приблизно 1,5 дюйма від горішнього краю сторінки» тощо.

 Зараз чи не всі мають диво техніки – комп’ютер – з програмою MS Word, тому не треба на око вираховувати «приблизно 3,5 дюйма від краю». Досить встановити шаблон розмітки й потім використовувати його з допомогою кнопки «Формат за зразком». Все просто до неподобства. У зв’язку з чим – скористайтеся інструкцією, викладеною нижче. Не винаходьте велосипеда, тобто власних форматів сценарної розмітки. Працюйте професійно від самого початку.

 Сценарні блоки

Сценарій – це майже завжди компонування таких стандартних блоків:

1) БЛОК «Час і місце дії»

2) БЛОК «Описанння дії»

3) БЛОК «Ім’я героя»

4) БЛОК «Репліка героя»

5) БЛОК «Ремарка»

6) БЛОК «Титр»

 Блоки відрізняються один від одного:

А) Розташуванням на сторінці

Б) Написанням

В) Змістом

Г) Правилами чергування за ними інших блоків

Д) Правилами відділення від інших блоків

Е) Правилами перенесення на іншу сторінку

 Загальні відомості

Після титульної сторінки одразу йде текст сценарію. Ніякого списку діючих осіб, побажань для знімальної групи, заголовка, умов авторського права, автобіографії чи ілюстрацій.

 Сценарій пишеться ТІЛЬКИ в теперішньому часі. Ніяких: «Бачив. Стояв. Говорив». Правильно: «Бачить. Стоїть. Каже».

 Сценарій ніколи не пишеться від першої особи. ЗАВЖДИ від третьої. Ніяких: «Я стою й дивлюся». Правильно: «Він стоїть і дивиться».

 Номер сторінки має міститися в правому горішньому куті в 1,25 см від верхнього краю. Нумерація розпочинається з першої сторінки тексту сценарію, а не з титульного аркуша.

 Коротка інструкція з форматування

Шрифт: Courier New

Розмір шрифту: 12

Вирівнювання: по лівому краю

 Жирний шрифт, шрифт курсивом і шрифт із підкреслюванням НІКОЛИ не використовуються (навіть якщо це ремарка, навіть коли це прагнення виділити якусь важливу думку, навіть якщо цього просто ну дуже й дуже кортить – все одно НІКОЛИ)!

 Поля сторінки: Верхнє – 2,5 см, Нижнє – 1,25 см, Ліве – 3,75 см, Праве – 2,5 см. Решта без змін.

 **

УВАГА:

скопіюйте шаблон розмітки, що приведений нижче, у новий файл, після чого на панелі інструментів у функції «формат» виберіть підфункцію «стилі й форматування» - праворуч на моніторі зявиться віконце з відповідними функціями; далі можете розпочинати запис свого сценарію за шаблоном…

 ШАБЛОН РОЗМІТКИ

=================================

 

БЛОК ЧАС І МІСЦЕ ДІЇ

 

Блок опис дії.

 

БЛОК ІМ’Я ГЕРОЯ

(Блок ремарка)

Блок репліка героя.

 

=================================

КІНЕЦЬ ШАБЛОНУ

 **

Правило нижньої межі

Нижню межу сторінки ми встановили – 1,25 см (0,5 дюйма). Тобто нижче цієї межі текст закінчуватися не може. Але він може закінчуватися вище цієї межі. Не станеться нічого страшного, якщо текст сценарію обірветься в 2,5 см від нижнього краю сторінки або в 3,2 см від нижнього краю сторінки, чи навіть в 3,75 см. Коротше кажучи, за стандартами, нижня межа сторінки – не тверда, а ПЛИВКА і лежить у діапазоні від 3,75 см (2,5 дюйма) до 1,25 см (0,5 дюйма). Тому, якщо блоки «Описання дії» чи «Репліка героя» починаються в 3,75 см від нижнього краю сторінки й вам не вистачає місця, щоб умістити їх на сторінці цілком, можете сміливо розпочинати їх на наступній сторінці.

Коментарі