втілене

  • «Кров’янка»

    Короткометражний ігровий фільм режисера й сценариста Аркадія Непиталюка «Кров’янка» (2016) за однойменним сценарієм…

  • «Сказ»

    Короткометражний ігровий фільм режисерки й сценаристки Марисі Нікітюк та співсценариста Дмитра Сухолиткого-Собчука «Сказ» (2016) за однойменним сценарієм…

  • «Перед виборами»

    Короткометражний ігровий фільм режисера Володимира Адамчо «Перед виборами» (2016) за однойменним сценарієм Олександра Геревича…

Провідні кінокомпанії України висловлюють своє занепокоєння з приводу катастрофічного зменшення фінансування галузі на 2015 рік і звернулися з відкритим листом до прем'єр-міністра України Яценюка А.П.

Вих №7
Від 04/08/2014
Прем’єр-міністру України  Яценюку А.П.
Копія: міністру культури України  Нищуку  Є.М.

Шановний Арсеніє Петровичу!

Обсяг фінансування, запланований на 2015 рік для галузі кінематографії абсолютно не відповідає вимогам європейської країни, що розвивається. З досвіду східноєвропейських країн таких, як Польща, Словаччина, Чорногорія, Литва, Латвія та Македонія у перерахунку на кількість населення та стан індустрії в країні, об’єм підтримки кіно в Україні має коливатися у межах 40-55 млн євро на рік. Це стосується не лише виробництва кіно, а й підтримки заходів таких, як фестивалі; освітніх програм та дистрибуції фільмів. Це дозволить за 3-4 роки вийти на якісно новий рівень українського кінематографа, що безперечно позитивно вплине на кіносуспільство і як наслідок на телебачення. Українське кіно є важливим з точки зору розбудови українського суспільства.

До Державного агентства України з питань кіно доведено фінансування у розмірі у розмірі 34 млн грн, що складає трохи більше 2 млн євро. Це у 20 разів менше, ніж в Європейських країнах і у 6 разів менше, ніж бюджет на українське кіно у 2011 році.

Фільми, відзняті за останні 3 роки в Україні, цілком відображають запити суспільства, вже здобули визнання на міжнародних кінофестивалях та отримали призи на фестивалях класу “А”, багато світових кінокритиків говорять про нову українську хвилю. У липні цього року фестиваль “Золотий абрикос” у Єревані сформував українські фільми в окрему програму. У листопаді відомий німецький кінофестиваль Cottbus сформує Focus Ukraine. На липень 2015 року німецький фестиваль у Франкфурті готує українську програму.

Зменшення бюджету фінансування кіно призведе до зупинки галузі і наступного року ми вже не зможемо досягти таких успіхів на міжнарожних кінофорумах, що знизить зацікавленість потенційних європейських партнерів у співпраці з українськими кінематографістами та зупинить інтеграцію українського кіно в європейське. Треба чітко розуміти, що для отримання фінансової участі європейських продюсерів в українському кіно, потрібно мати тривалу історію створення власного успішного кінопродукту.

На разі така історія тільки розпочалася і наші продюсери, маючи конкретні контракти з партнерами з Європи, через відсутність фінансування не зможуть виконати своїх зобов’язань, що беззаперечно викличе недовіру з боку європейських колег. Цю недовіру потрібно буде відновлювати багато років. Також нас хвилює призупинення підготовки до вступу України у міжнародні програми “Єврімаж” та “Креативна Європа”, які комплексно підходять до фінансування кіногалузі. Обидві програми є не тільки альтернативним джерелом фінансування для українського кіно, а також і відкритим доступом до участі у різних міжнародних форумах, як навчальних, так і практичних.

Недостатнє фінансування призводить до того, що та кількість українського продукту, яка виробляється щороку, не може забезпечити робочими місцями працівників галузі, професіоналів, які починають приймати запрошення для роботи за межами нашої країни.

Окрім всього вищезазначеного, беззаперечним є той факт, що кількість українських фільмів, які доходять до українського глядача, не може виступати на противагу російській ідеології, яка переважає як на кіноекранах, так і на телебаченні.

Українська Кіно-Асоціація звертається до Вас з проханням переглянути видатки на кіногалузь, адже її ігнорування може відкинути нас на десятки років назад. Ми розуміємо всі складнощі, з якими доводиться боротися українській державі у ці важкі часи, проте дуже стурбовані, що надважлива для розвитку суспільства кінематографічна галузь, яка тільки почала демонструвати перші успіхи, може повністю зникнути. Українське кіно може і повинне стати одним з інструментів єднання українців у своїй державі та промоції країни на високій культурній європейській арені, куди ми всі так успішно почали рухатися.

Зі свого боку Українська Кіно-Асоціація готова надати повну інформаційну та консультаційну підтримку Державному агентству України з питань кіно, Міністерству культури України, Міністерству закордонних справ України для проведення консультацій та досліджень щодо формування та розміру державної підтримки у європейських країнах, створення програми розвитку кінематографії в Україні та делегувати своїх представників до відповідних робочих груп.

З повагою,
виконавчий директор Української Кіно-Асоціації Груша Я. А.

Коментарі