втілене

  • «Кров’янка»

    Короткометражний ігровий фільм режисера й сценариста Аркадія Непиталюка «Кров’янка» (2016) за однойменним сценарієм…

  • «Сказ»

    Короткометражний ігровий фільм режисерки й сценаристки Марисі Нікітюк та співсценариста Дмитра Сухолиткого-Собчука «Сказ» (2016) за однойменним сценарієм…

  • «Перед виборами»

    Короткометражний ігровий фільм режисера Володимира Адамчо «Перед виборами» (2016) за однойменним сценарієм Олександра Геревича…

19 червня 2017 року в київському кінотеатрі «Жовтень» Державне агентство України з питань кіно розпочало другий етап Десятого конкурсного відбору проектів, що претендують на державне фінансування. У перший день пітчинґу експертна комісія розглянула 28 проектів. Серед пошуковувачів держфінансування на дебютні фільми є учасники Сценарної Майстерні...

Лілія Зінченко, «Детектор медіа»

1 червня Державне агентство України з питань кіно оголосило переможців першого туру Десятого пітчингу кінопроектів. До другого відбіркового етапу ввійшли 164 проекти фільмів, що претендують на державну фінансову підтримку. Щоправда, до початку презентаційних сесій, які триватимуть п’ять днів, двоє кандидатів зняли свої проекти з конкурсу – ПП «Кіностудія Інтерфільм» з фільмом «Посланник» режисера Романа Балаяна (продюсери – Олена Фетісова, Володимир Козир) та «Інспірейшн філмз» із документальною стрічкою «Світ без ідей. Історія Паризької комуни» Олексія Левченка (продюсер – Світлана Зінов’єва) відмовилися від фінансової підтримки Держкіно.

Отже, в другому турі за державні кошти на виробництво своїх фільмів змагатимуться 162 проекти.

У перший день пітчингу експертна комісія розглянула 27 проектів у категорії «Дебютні ігрові фільмі» (19 короткометражних і 8 повнометражних) та єдиний фільм у категорії «Неігрові тематичні (до 85-х роковин Голодомору 1932–1933 років в Україні)». Всі вони разом претендують на близько 114 млн. грн. державної підтримки.

Голова Держкіно Пилип Іллєнко у своєму вступному слові зазначив, що цього року експертам буде вкрай важко обирати переможців, адже на конкурс було подано рекордну кількість робіт і ніколи раніше так багато проектів не проходило до другого туру. Він також нагадав, що це останній конкурсний відбір для експертної комісії в такому складі.

«Це конкурсний відбір, протягом якого було ухвалено закон про державну підтримку кінематографії, який передбачає нові форми держпідтримки, нові способи та правила її надання. Але вони так само будуть публічними і транслюватимуться онлайн.

До речі, в нас стався технологічний прогрес – минулого року пітчинги знімала лише одна камера, цього року їх три. Обіцяю, що наступного разу тут ще коптер буде літати. Або ж ми перейдемо до більшої зали, адже маємо дуже багато бажаючих презентувати, споглядати, насолоджуватися цими проектами.

Як на мене, конкуренція буде надзвичайною, бо всі проекти достойні, і навіть серед тих, що не пройшли до другого туру, були сильні. Але переможуть найсильніші», – додав Пилип Іллєнко.

Цього року пітчинг ігрових дебютних стрічок відзначився різноманіттям жанрів. Серед презентованих проектів – велика кількість комедій, психологічні трилери, роуд-муві, інтимні драми, фільми про війну та навіть казка.

Жанрова різноманітність

Тема війни, до прикладу, розкривається в трагедії Solitude режисерки Єлизавети Сміт (виробник – ТОВ «Табор», продюсер – Олександр Фоменко). За сюжетом, на берег Чорного моря в Одесі, де люди живуть спокійним життя і ніби не пам’ятають про війну на Сході України, виносить авіабомбу. В евакуйованому місті залишається головна героїня – 40-річна жінка – вимушена переселенка, яка живе в зруйнованій будівлі. Бюджет 20-хвилинного фільму – 997 тис. грн., такою ж є і очікувана сума державної підтримки.

Стрічка «В тумані» Олександра Краська (виробництво – ТОВ ПК «Данапріс-Фільм», продюсер – Сергій Міранков) є одночасно і роуд-муві, і психологічним трилером. За сюжетом 26-хвилинного фільму, шофер-дальнобійник підбирає на дорозі солдата-срочника, але за 15 хвилин подорожі обидва не раді, що опинилися в одній кабіні автомобіля. На глядачів чекає трагічний фінал. Виробництво стрічки коштуватиме 992 тис. грн., саме таку суму команда очікує отримати від держави.

Інтимна драма «Голос» Сніжани Гусаревич (виробництво – ТОВ «Ап Юей Студіо», продюсер – Поліна Бушинська) – про вагітну дівчину, котру покинув хлопець, але «голос» допоміг їй пережити особисту трагедію. Режисерка запевнила, що цей фільм допоможе багатьом молодим жінкам, які опинилися в подібній ситуації, вірити в себе, не здаватися, не лякатися, а народжувати, виховувати і любити свою дитину, не дивлячись ні на що. Бюджет драми – 998 тис грн., команда сподівається на 100% державної підтримки.

Як уже було сказано вище, серед дебютних ігрових стрічок не обійшлося без казки. Проект «Дух лісу» (виробник – ТОВ «МейнСтрім Пікчерс», продюсери – Тарас Босак, Артем Колюбаєв) режисера Максима Дончика (до речі, сина члена експертної комісії Держкіно Андрія Дончика) – про конфлікт поколінь, а також про екологічні проблеми сьогодення. Режисер-дебютант розповів, що велику частину бюджету буде витрачено на потужні візуальні ефекти. Запланований бюджет стрічки – 999 тис. грн., і саме таку суму він сподівається отримати від Держкіно.

Серед комедій, представлених у перший день пітчингу, – проект «Панда» виробництва «Інсайтмедіа» (продюсер – Володимир Філіппов), який уже розглядався експертною комісією раніше – на П’ятому пітчингу Держкіно. Цього разу творці представили нову режисерку – Анну Смолій. 90-хвилинна комедія за мотивами оповідань Сашка Ушкалова розповідає про молодого вчителя біології, інфантильного мрійника Павла, який має зіграти панду в шкільній різдвяній виставі, що готується для делегації з Китаю. Головну роль у фільмі виконає Олександр Мартиненко, зйомки проходитимуть у Харкові. Бюджет стрічки – 10,2 млн. грн., творці сподіваються отримати від Держкіно 10 млн. грн.

Також до другого туру Десятого пітчингу потрапили дві роботи про «лихі дев’яності». Компанія DGTL RLGN презентувала проект 12-хвилинної комедії з елементами драми «94-й» режисера Єгора Трояновського. У центрі сюжету – стосунки батька та сина. Конфлікт поколінь подано через призму реалій 1990-х років. До акторського складу творці хочуть залучити Остапа Ступку та Олексія Вертинського (на роль бабусі). «94-й» претендує на 1,036 млн. грн. державних коштів, таким є і загальний бюджет проекту.

Чітке посилання на 1990-ті є й у проекті 25-хвилинної комедії «Нечоткий пацан» Микити Скомарохова (виробник – ТОВ «Ессе продакшн хаус», продюсери – Віталій Шереметьєв, Ольга Бесхмельницина). 25-хвилинна комедія розповідає про зустріч звичайного клерка з привидом «братка з 90-х», якій живе в старому мерседесі. Нові знайомі мають існувати в одному просторі дев’ять годин, доки триває їхня подорож. Творці стрічки з елементами містики та чорного гумору сподіваються на 100% фінансової підтримки від Держкіно, що складає 1,184 млн. грн.

Фаворити першого туру

Найзірковішим за кастом поки що здається проект короткометражки «Борисівна» режисера Олександра Бикова (виробник – ТОВ «Фреш Продакшн Ю Ей», продюсери – Олег Щербина, Юлія Чернявська), до якого вже залучено народних артистів України Аду Роговцеву та Станіслава Боклана. До речі, саме цей проект набрав найбільше балів у першому турі Десятого пітчингу в категорії ігрових дебютів – 4,29. Команда позиціонує фільм як позитивну історію про самотність і просить у держави 748 тис. грн., що повністю покриє виробництво стрічки.

4,29 балів у першому відбірковому турі також отримала комедія «Львівська пані» виробництва ТОВ «Крісті фільм». Продюсер Юрій Мінзянов під час презентації проекту висловив здивування, що більшість режисерів самі пишуть сценарії до своїх фільмів, і зазначив, що в Україні багато літературних творів, які чекають на екранізацію. Один із таких він хоче втілити на екрані за допомогою режисерки Юлії Фартушної. Команда очікує на 995 тис. грн. фінансової підтримки від Держкіно, таким є бюджет фільму.

Продакшн-лідер за кількістю проектів

Лідером серед продакшнів, що презентували дебютні проекти, стала компанія «Директорія кіно» (продюсер – Ігор Савиченко), яка подала до розгляду експертної комісії чотири стрічки. Серед них, наприклад, повнометражна лірична комедія «Це не моє» режисера Іллі Макаренка розповідає про стосунки двох людей з «кумедними розладами в головах» – метушливого невротика та гіпоманки. Режисер зізнався, що знає про неврози не з чуток і хоче показати їх не лише за допомогою сюжету й акторської гри, але й через візуальні засоби, наприклад, через рухливі стіни. Бюджет стрічки – 14,5 млн. грн., таку ж суму команда очікує отримати від Держкіно.

Ще одна повнометражна стрічка від «Директорії кіно» – трагікомедія «Бліндаж» Романа Любого, який позиціонує фільм як антивоєнний, бо насамперед хоче показати не війну, а людину в ній. Команда сподівається на 100% фінансової підтримки – 14,8 млн. грн.

Другий шанс

«Директорія кіно» також презентувала проект, що пітчингувався минулого року, але не набрав у результаті достатньої кількості балів для отримання державних коштів. На минулому пітчингу презентація короткометражної соціальної драми з елементами чорного гумору «Хто тільки не ходить по вулиці…» Олега Мартиросяна викликала безліч запитань, адже режисер в останній момент змінив акценти в сценарії, що, за словами експертної комісії, не пішло на користь проекту. Цього разу Олег Мартиросян та продюсер Ігор Савиченко запропонували до розгляду доопрацьований сценарій. Загальний бюджет стрічки – 1,132 млн. грн., таку ж суму творці очікують від Держкіно.

Своїм другим шансом скористалася і Соломія Томащук з проектом «Іди по воді» (виробник – ТОВ «Пронто фільм», продюсер – Максим Асадчий). Події фільму відбуваються на острові, де епідемія знищує людей. Живими залишаються шестеро, але врятується лише один. Виробники зменшили загальний бюджет стрічки – минулого року вони сподівалися на 1,9 млн. грн. державної підтримки, цього року просять трохи більше 1 млн. грн.

Спеціальний тематичний...

Також у перший день пітчингу було розглянуто єдиний проект фільму в категорії «Неігрові тематичні (до 85-х роковин Голодомору 1932–-1933 років в Україні)». У центрі документальної стрічки Максима Герасимова «Моє місце тут» (виробник – ТОВ Next Film, продюсер – Дмитро Пономарьов) – історії декількох людей з Донбасу, на життя яких так чи інакше вплинув Голодомор. Запланований бюджет фільму – 1,288 млн. грн., такою ж є сума очікуваної підтримки від держави.

***

У цілому, перший день Десятого пітчингу пройшов без запеклих дискусій. Експерти не чинили тиску і запитували, в основному, про головну ідею та бюджети, хоча деякі дебютанти так перехвилювалися, що часто не могли відповісти навіть на елементарні запитання.

Коментарі